yalantarih 0 Takipçi | 0 Takip
Kategorilerim

ŞİİR

TARİH

Diğer İçeriklerim (13)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (0)

BİLMEDİĞİMİZ OSMANLI :1.BÖLÜM

2008-10-11 10:14:00

BİLMEDİĞİMİZ OSMANLI :1.BÖLÜM

Belkide sitemizin başında yapmamız gereken açıklamayı geçikmelide olsa yapalım.çünkü isim vererek veya vermeden bazı ülkelere büyük eleştirilerde ve suçlamalarda bulununduk ve ilerdede bulunacağız.okuyanlara şu gerçeği hatırlatmak isterim.benim bu sitede eleştirdiğim veya suçladığım o ülkelerin halkları değil,o ülkelerin o zamandaki yöneticileridir.hiç bir zaman hiç bir halkı suçlamadım,suçlayamam,suçlamayacağım.nasılki bir başarıda veya zaferde liderlerin ve yöneticilerin daha çok adı geçerse,bir suçta veya hatada o liderlerin ve o yöneticilerin sorumlu tutulması gerektiğini düşünüyorum.o yüzdendirki ben bir ülkeyi suçlarken kastediğim o zamanki o ülke yöneticileri ve onların yaptıklarıdır.asla hiç bir halkı değil suçlamak eliştirmeyi bile aklımdan dahi ğeçirmem.

Bizde meşhur bir laf vardır.’’iğneyi kendine,çuvaldızı karşındakine batır.’’işte bende önce iğneyi kendimize batırmayla konumuza başlıyorum.

Konu osmanlı imparatorluğu ve osmanlının yaptılarına değişik açılardan bakarak atalarım ne yapmış, neyi yapmamış,neyi iyi yapmış,neyi yanlış yapmış bir bakalım.bu gün hemen hemen tüm çevrelerde bence hatalı olan bir görüş var.tarihimizi halkımıza ve çocuklarımıza anlatırken hep iyi ve doğru yaptıklarımızı,hatta yanlı bir gözle bazende tarihi bile değiştirecek bir şekilde veya bazende gerçekleri saklayarak anlatılmaya çalışılıyor.tabiki her halkın tarihi ile övünmesi kadar doğal bir şey yoktur.bir kara murat,malkoçoğlu gibi kahramanlarla koca bizansı yıktığımız,bir ok ile 10 bizanslığı öldürdüğümüz,viyana kapılarına gidene kadar olan zaferlerimizle gurur duymak bunca yıl bize ne sağladı.dahamı güçlendik.bu ğün sınırlarımız veya güçümüz osmanlıyı geçtimi.yoksa bu zafer şarkılarnı söyleye söyleye,kara muratın yaptıklarıyla övüne övüne dahamı geriye gittik,dahamı çok küçüldük,dahamı zayıfladık.bir yerlerde hata yaptığımızı ve bu hatalarımızı görüp te düzeltmeksek dahada kötüye gittiğimizin farkına ne zaman varacağız.artık pembe sayfaları okumayı bırakalım.çünkü bu pembe sayfalar bize yanlızca gaflet ve tembellik getiriyor.bu ülke artık,tarihinde siyah veya giri veya başka renklerde sayfalarında olduğunu bilmeli,öğrenmeli ve dersler çıkararak o renkleride değiştirmenin ,onlarıda pembeye çevirmenin yollarını bulmalı.geçmişini tam olarak bilmeyen ve tam olarak anlayamayanların gelecekleride olamaz.

Ben bu kez her kesten farklı olarak türk tarihinin diğer renklerdeki sayfalarınıda ortaya koyarak bir tartışma başlamasını sağlayarak doğruların bulunmasına vesile olmak amacındayım.söylediklerimin hepsinin tam doğru olduğu iddiasında değilim.sadece bu yöndede bakılabileceği fikrini ortaya atarak tartışılmasını sağlamak. bu yönlerinde gündeme gelmesine aracılık yaparak ğeçmişte olanların doğruluğunun araştırılmasını,eğer yanlışlar yapılmış ise o gün ne yapılması gerektiği değil,bu ğün benzerlerinin yapılmasının sağlanmasına karınca yükü ile olsa bile bir yardım ve aracılık yapmak arzusundayım.başkalarının bizi küçümsemek maksadı ile araştırmasındansa,bizi biz,daha iyisini yapmak amacı ile sorgulayalım.bir başkasının bunu yapması ve önümüze koyması bize koyar ve bizi yaralar.

Osmanlının daha ilk yıllarından başlayarak osmanlıyı masaya yatırıp pembe renğin dışındaki sayfalarda bir gezinti yapalım.

1.neden osman gazi nin haricindeki hemen tüm padişahlar yabacı kadınlarla evlendi.padişahlarla evlenen yabancı kadınların müslüman olması dinin emri değilmiydi.anneleri yabancı olan kaç padişah var.

2.devlet menfeatı da olsa kardeş katli doğrumudur.5-6 yaşındaki bir kardeşlerin bile ileride osmanlı menfeatına ne zarar vereceğine kim nasıl karar verdi.

3.osmanlının devşirme sistemine başlamasından sonra kaç tane yabancı devlet adamı osmanlı yönetmiş.türk devlet adamlarına güvenmi yoktu.

4.neden sarayda farsça veya arapça şarkılar ve müzik aleteleri serbes iken türkçe türkü söylenmesi ve saz çalınması yasaktı.

5.neden hiç bir osmanlı padişahı hacca gitmedi.

6.600 yıl din adına savaştığını söyleyen osmanlı devleti zamanında kaç hiristiyan ülke müslüman yapıldı.şu an kaçı hala müslüman.niçin müslüman ülkelerede sefer yapıldı.osmanlı zamanında ölen askerlerin şehitliğinde şaibe yokmu.

7.yıldırım ile timur her ikiside türk olduğu halde neden savaştı

8.osmanlı matbaanın ülkeye girmesi için neden kırk yıl direndi.kitapların artması ,dolayısıyla daha çok insanın ve daha kolay bir şekilde  eğitilmesine neden karşı idiler.

9.vahdettin gerçekten hainmiydi.

10.enver,talat ve ziya paşaların ülkeye verdiği zararlar neydi. bu paşaların akibeti ne oldu.

BİR SONRAKİ BÖLÜMLERDE BENCE ÖNEMLİ GÖRDÜGÜM  BU 10 MADDELİK KONULARA FARKLI AÇILARDAN CEVAP ARAYACAĞIZ.GERÇEKTENDE BU 10 MADDE OLARAK SIRALADIĞIMIZ KONULARDA OSMANLI DEVLETİ HATALIMIYDI.BU HATALARI YAPMASAYDI BİR 600 SENE DAHA YAŞARMIYDI.YOKSA BU YAPTIKLARINDA HAKLIMIYDILAR.BUNLARI YAPMASALARDI DAHAMI ERKEN YIKILIRDI KARAR VERMEYE ÇALIŞACAK BU ĞÜN  İÇİN KENDİMİZE DERSLER ÇIKARMAYA ÇALIŞACAĞIZ.

2377
0
0
Yorum Yaz