yalantarih 0 Takipçi | 0 Takip
Kategorilerim

ŞİİR

TARİH

Diğer İçeriklerim (13)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (0)

REJİM:2.BÖLÜM

2017-01-16 19:19:00

RELİM:2.BÖLÜM

Bir önceki bölümde sorduğumuz sorular ve cevapları. Ancak cevaplara geçemeden öncü bilinmelidirki aşağıdaki eleştiriler serttir ama yanlış anlaşılmasın diye şu cümlemi yazmalıyım                                                        Aşagınaki sözlerimden Atatürk yanlış yapmıştı,cumhuriyet kötü rejimdir anlaşılmasın.tam tersi.atarürk ve arkadaşlarının kurtuluş savaşındaki başarılarını taktir eder minnet duyarım ama çok büyütmem.görevleri buydu.bu amaç için yetiştirilmiş,işi,mesliği bu olan kişilerdi.tarihimizde böyle davranışlar başarılar gösteren çok kahramanımız vardır.lakin Atatürk bu millete sormamış olsa bile,tüm muhalif edenlere rağmen bu millet için en  doğru  rejimi,cumhuriyeti düşünmüş ve kurmuş olması her tür başarının üstündedir.her günahı her yanlışı her hatayı örten bir gerçektir.bu günün uygar dediğimiz milletleri bile o yıllarda kominizm faşizim,krallık gibi erjimleri benimsemiş ve bizden çok sonra  bu rejimlerinden vaz geçip cumhuriyeti benimsedikleri,hala pek çok ülkenin cumhuriyetin rejiminn önemini göremeyen onlarca millet varken 100 yıl öne bunu bize gösteren ,yaşatan biri övgülerin,saygıların en büyüğünü hat etmiştir.ona ve arakadaşlarına ve emeği geçen her kese sonsuz minnet etmeli ve şükranlarımızı sunmalıyız.

Soru:1.Rejim nedir. rejimi kimler ister. kimler değiştirir. rejimi  kimler korur.                                                                    Cevap:Rejim bir milletin mevcut olan yada yeni geliştrilecek olan bir sistemle yönetilme şeklidir.                            Rejim o milletin çoğunluğunun istek ve talebi  dir. hür ve özgür bir biçimde yapılacak seçimlerle yapılır.                Hiç bir ikitidar,hiçbir kişi,hiçbir silahlı veya askeri gurup hiçbir rejimi,değiştiremez,öneremez getiremez.                  Milletin istediği rejim yanlızca millet tarafından korunur.ikitidarlar ve silahlı kuvvetler milleti korumak için vardır.milletin istediği rejimi millet adına hiç kimse koruyamaz.

Soru: 2.Yukarıda yazdığım söylem ve eylemleri ne sıfatla hangi yetkiyle söyleyibiliyorlar ve yapabiliyorlar.%25 oyu olan bir parti halkın %75 adına nasıl konuşabiliyorlar.                                                                                                     Cevap:gerçek demokrasilerde %51,%49 dan büyüktür.bir puan daha önde olanlar milletten aldıkları yetkiyle milleti ,millet adına yönetmeye hak kazanır ve millet adına konuşabilir.bu daha az alanların susması anlamına gelmez.her tür fikirlerini söyleyebilir,çoğunluğu sağlamak için çalışabilirler.ama çoğunluğu sağlayana kadar çoğunluk adına konuşamaz,çoğunluğun isteklerine karşı çıkamaz hele hele çoğunluğu tehtid edemez.                     Rejimler hiçbir partinin,gurubun.kişinin şahsi malı/mülkü değildir.yukardaki soruya verilen cevaptada görüldüğü gibi,rejimler halkın çoğunluğunun istediği yönetim şeklidir.onu değiştirmekte korumakta o çoğunluğun hak ve görevidir

Soru: 3.chp Anayasa tekfinin halkın önüne gitmesini neden istememektedir.                                                                   Cevap:bu güne kadar halkın istek ve taleplerini görmeyenlerin,tek partili dönemden kalma azınlığın  çoğunluğa hükmetmesine,azınlığın isteklerini çoğunluğa zorla kabul ettirmeye  alışanların,bu haksız gücü keybetmekten,kendi milletinden duydukları korkunun dışa vurumudur bu.hiç bir zaman millerinin yanında durmamış,milletini dinlememiş,milletinin isteklerini görmemiş ,düşmanlarımızın çıkarlarına yada kendi çıkarlarına   uyduğu için bu rejimi benimsemiş bir avuç azınlığın bunu kaybetme korkusudur bu.en hafif tanımıyla ne dine nede milletimize uymayan, gavura benzeyen yaşantılarını kaybetme korkusudur bu.                        Korkmayın.siz azınlıktada olsanız.hatta bu yaşamı isteyen bir kişi  dahi olsanız,sizin bu yaşantınızı hiçbir kimse ,hiçbir gurup,hiçbir parti aşağılayamaz,yanlış göremez,size karışamaz sizi bu yaşantınızdan vaz geçirmeye çalışamaz.bunun için size baskı kuramaz.sizin bu millete yaptığınızı bu millet size yapamaz.yapanlar olursada önce ben karşı çıkarım.bir zamanlar arapça kuran okuyan,ezan okuyan,şapka giymek istemeyen,latin harflerini kabul etmeyen,daha yakın tarihimizde bile alevilere cem yapma,genç kızlarımızın türban takmak isteyenlere neler yapıldığını,bunların özgürlüklerini görmeyen,kabul etmeyen ve zorla bunlardan vaz geçirmeye çalışanların neler yaptığını iyi biliriz.nasıl bu yapılanlara yanlış dedimse.bu yapılanları haksız ve insanlık dışı dedim ve karşı çıktıysam emin olunuz ki siz azınlık değil bir kişi daha olsanız sizin  her tür insan ve yaşam hakkınızıda savunurum.sizden isteğim sizde karşınızdakinin haklarına saygı gösterin.azınlık düşüncelerinizi çoğunluğa kabul ettirmeye çalışmayın.düşüncelerinizi,idellalerinizi yada dilediğiniz rejimi kabul ettirmenin tek yolu karşınızdakin düşüncelerini kötülemek değil kendi düşünvelerinizin doğruluğunu akılla,dinle,bilimle karşınızdakine anlatmaktır.anlamıyorlarsada bu karşınızın aptal olduğundan değil,sizin doğru ve yeterli zaman,doğru bilği yada doğru yöntem kullanmadığınızdandır.yinede kabul ettiremiyorsanız,ona onun inancına onun yaşantısına  saygı duyun.aşağılamayın,yanlış görmeyin.böyle olursanız bu azınlık düşünceleriniz mutlak bir gün  çoğunluk olacaktır.

130
0
0
Yorum Yaz